Jezu Ufam Tobie
SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Kraków-Łagiewniki
Dom Miłosierdzia – MOW

Istnieje w większym skrzydle zabudowań klasztornych, po lewej stronie wejścia do kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Wybudowany z fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego i oddany do użytku w 1891 roku. Przeznaczony był dla 100 dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej, ale w okresie międzywojennym XX wieku przebywało w nim  czasami do 160 wychowanek. Siostry prowadziły pracę wychowawczą w dwóch grupach: klasie Serca Jezusa i Serca Maryi. W wychowaniu odwoływano się głównie do pobudek płynących z wiary, poszanowania wolności i godności osoby ludzkiej. Przez kilkadziesiąt lat dziewczęta i kobiety dobrowolnie przychodziły do „Domów Miłosierdzia” (tak w Zgromadzeniu nazywane są domy pracy apostolskiej). Podstawowym środkiem wychowawczym i źródłem utrzymania była praca. Pod kierunkiem sióstr prowadzono na wysokim poziomie pracownie usługowe: haftu białego i kolorowego, trykotarstwa, pralnię, introligatornię, ogrodnictwo, prace w gospodarstwie i na roli.

W okresie międzywojennym coraz więcej było młodych dziewcząt kierowanych przez władze opiekuńcze i sądy dla nieletnich, więc dla nich siostry stopniowo organizowały nauczanie w zakresie szkoły podstawowej i zawodowej (krawieckiej i administracyjno-handlowej). W ten sposób „Domy Miłosierdzia”, do których dobrowolnie przychodziły kobiety pragnące odnowy moralnej, stopniowo zmieniały się w ośrodki wychowawcze.

W roku 1962 władze oświatowe wraz z częścią posesji przejęły zakład dla dziewcząt, który nadal funkcjonował pod nazwą: Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. 1 września 1989 roku Ośrodek dla dziewcząt powrócił do Zgromadzenia i funkcjonuje jako Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Siostry Faustyny. Siostry prowadzą w nim internat oraz cztery szkoły: gimnazjum, szkoły zawodowe (gastronomiczna i fryzjerska) i liceum ogólnokształcące.

 

Kontakt:

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
ul. Siostry Faustyny 3
30-608 Kraków

tel. (12) 266 30 29; (12) 266 89 80
e-mail: mowkrakow@faustyna.pl