Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku
To sanktuarium zostało erygowane 30 kwietnia 2000 roku, w miejscu objawień Jezusa Miłosiernego i rozpoczęcia prorockiej misji św. Siostry Faustyny Kowalskiej. W klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku Pan Jezus poprosił Siostrę Faustynę o namalowanie Jego obrazu według wzoru, jaki ukazał jej w wizji 22 lutego 1931 roku, a następnie o ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia. Dlatego to miejsce jest tak niezwykle ważne nie tylko dla czcicieli Bożego Miłosierdzia, ale i dla całego Kościoła, który w naszych czasach żyje orędziem i kultem Miłosierdzia Bożego w formach, które Jezus przekazał przez św. Faustynę.
Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przybywa coraz więcej pielgrzymów z Polski i ze świata. Stąd konieczność budowy nowej świątyni z zapleczem dla pielgrzymów. Obecnie Liturgia odbywa się bowiem w niewielkiej kaplicy klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
W 2015 roku po ukończeniu prac przygotowawczych, m.in. czasochłonnych badań archeologicznych, siostry rozpoczęły rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Architektem nowego obiektu, obejmującego świątynię i zaplecze dla pielgrzymów, jest Jacek Jaśkowiec, a nad jego realizacją czuwa kierownik budowy mgr inż. Jacek Dobrzyński.
Do końca roku 2021 planowana jest kontynuacja robót instalacyjnych branży sanitarnej i elektrycznej, kontynuacja robót tynkarskich, posadzek, roboty okładzinowe, montaż parapetów wewnętrznych, szpachlowanie, malowanie. Wykonanie okładzin kamiennych cokołu, schodów zewnętrznych i parapetów zewnętrznych to plany na 2022 rok. Ponadto będą kontynuowane prace związane z wykończeniem obiektu: montaż stolarki i ślusarki wewnętrznej, szpachlowanie, malowanie, roboty okładzinowe, biały montaż, montaż osprzętu elektrycznego i teletechnicznego, dostarczenie i montaż wind osobowych. Planowane jest również rozpoczęcie robót związanych z zagospodarowaniem terenu (parking, chodniki, mała architektura).
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku wznoszone jest przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia dzięki ofiarom, jakie na ten cel składają czciciele Bożego Miłosierdzia i ludzie dobrej woli. Siostry dziękują za każdy dar serca, który sprawia, że w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie rośnie świątynia, i proszą o dalsze wsparcie. Za wszystkich, którzy duchowo i materialnie wspierają budowę Sanktuarium, siostry modlą się razem z wiernymi w Godzinie Miłosierdzia i słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego siostry, a każdego 22 dnia miesiąca za wszystkich dobroczyńców odprawiana jest Msza Święta.
Ofiary na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku można wpłacać na konto:
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Stary Rynek 14/18
09-404 Płock
Bank PEKAO SA
I O w Płocku
ul. Kolegialna 14a
KOD SWIFT: PKOPPLPW
PLN Numer IBAN: 72 1240 3174 1111 0000 2890 0836
USD Numer IBAN: 56 1240 3174 1787 0010 1057 7746
EUR Numer IBAN: 28 1240 3174 1978 0010 1057 7818
Projekt rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku
Forma Sanktuarium jest wynikiem połączenia wymagań przestrzennych, funkcjonalnych i sakralnych. Nowy obiekt musiał uwzględnić charakter fragmentu miasta w którym się znajduje, oraz zabudowy sąsiedniej. Uzyskał odpowiednią skalę, detal oraz starał się nie inicjować konfliktów sąsiedzkich. Z jego przyulicznej zabudowy wybija się jedynie wieża, nawiązująca wielkością i charakterem do wieży Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego, stojącej obok. Brak typowego placu należącego do przestrzeni miejskiej, związanego z Sanktuarium, nadaje zespołowi budynków charakter „do wewnątrz”, co sprzyja atmosferze wyciszenia i skupienia.
Sanktuarium jest grupą budynków mieszczącą wiele funkcji. Istniejące kamienice od strony Starego Rynku przed rozbudową, starały się zaspokoić całość wymagań funkcjonalnych ze skromnym skutkiem. Funkcje były przemieszane, brak było strefy sakralnej. Stąd pojawiła się konieczność powstania przestrzeni kościoła i kaplicy. Ponieważ Sanktuarium jest odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata, dodano również pomieszczenia ich obsługujące. Powstała kawiarenka, sale wykładowe i muzeum. I wreszcie, zaznaczone musiało zostać to, co wyróżnia Sanktuarium spośród innych, czyli miejsce w którym św. Siostra Faustyna Kowalska otrzymała polecenie od Pana Jezusa, aby szerzyła kult Miłosierdzia Bożego oraz postarała się o namalowanie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Wyznacza je wieża, której jednoprzestrzenne wnętrze rozciąga się od muzeum w piwnicy, po świetlik i hełm ją wieńczący.
Całość założenia jest podporządkowana bryle nowego kościoła, którego dach wycofany w głąb terenu, wpisuje się nieagresywnie w zabudowę przyuliczną. Można do niego wejść z różnych stron: z placu wewnętrznego, z Rynku, oraz poprzez kaplicę. Obie nowe przestrzenie sakralne kościoła i kaplicy można użytkować oddzielnie jak również razem, otwierając przeszklone ścianki dzielące je na co dzień. Wewnętrzny układ komunikacyjny jest tak zaplanowany, że pozwala na różne warianty użytkowania nowego Sanktuarium.
Architekt mgr Jacek Jaśkowiec
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Pl. Stary Rynek 14/18
09-400 Płock
tel. +48 24 262 85 58
e-mail: zmbm.plock@faustyna.pl
Dom Siostry Faustyny
tel.: +48 793 777 931
e-mail: domsiostryfaustyny.plock@gmail.com