Do stowarzyszenia „Faustinum” mogą należeć kapłani, osoby konsekrowane i świeckie (także niepełnoletnie), które chcą włączyć się w dzieło miłosierdzia św. Siostry Faustyny pod kierunkiem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, czyli głosić światu orędzie Miłosierdzia (czynem, słowem i modlitwą) oraz dążyć do chrześcijańskiej doskonałości drogą, którą wytyczyła św. Siostra Faustyna: ufności wobec Pana Boga i miłosierdzia względem bliźnich. Wolontariusze luźniej wiążą się ze Stowarzyszeniem, a tym samym ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i podejmują minimalne zobowiązania chrześcijańskie:
- troskę o poznawanie tajemnicy miłosierdzia Bożego,
- pogłębianie postawy ufności, która wyraża się w pełnieniu woli Bożej,
- spełnianie w ciągu dnia chociaż jednego aktu miłosierdzia (czynem, słowem lub modlitwą) z miłości do Jezusa,
- odmawianie (niekoniecznie codziennie) Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Wolontariusze uczestniczą w obietnicach, jakie Pan Jezus dał wszystkim apostołom Bożego Miłosierdzia: Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem (Dz. 1075). Wszystkim duszom, które uwielbiać będą to Moje miłosierdzie i szerzyć jego cześć, zachęcając inne dusze do ufności w Moje miłosierdzie – dusze te w godzinę śmierci nie doznają przerażenia. Miłosierdzie Moje osłoni je w tej ostatniej walce (Dz. 1540). Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie Moje, dam im moc przedziwną i namaszczę ich słowa, i poruszę serca, do których przemawiać będą (Dz. 1521).
Ponadto wolontariusze mogą korzystać z programowej formacji apostołów Bożego Miłosierdzia we wspólnocie lub indywidualnie zamawiając materiały formacyjne w sekretariacie „Faustinum”. Po roku wolontariatu można ubiegać się o członkostwo lub pozostać w Stowarzyszeniu w charakterze wolontariusza.
Wpisu do stowarzyszenia „Faustinum” dokonuje się na specjalnych deklaracjach, na których wydrukowane są zobowiązania wolontariuszy oraz miejsce na imię, nazwisko i dokładny adres osoby wpisującej się. Przyjmowane są wpisy dokonane na oryginalnych deklaracjach (nie kserokopiach czy w innej formie), które można otrzymać w sekretariacie stowarzyszenia „Faustinum”. Wypełnioną deklarację należy wysłać na adres stowarzyszenia „Faustinum”, ul. Siostry Faustyny 3, 30-420 Kraków. Przewodnicząca „Faustinum” podpisuje list potwierdzający przyjęcie do Stowarzyszenia i informujący o możliwości korzystania z formacji. Od tego momentu liczy się wolontariat. Po upływie roku wolontariatu można ubiegać się o członkostwo lub pozostać w Stowarzyszeniu w charakterze wolontariusza nawet całe życie.